Великчовиќ повторно МВП во АБА лигата

285

Капитенот на „Партизан“ е прогласен за најкорисен кошаркар во 21. круг на АБА лигата, откако со 28 поени ги предводеше црно-белите до победа над „Будуќност“ (94:83).

Величковиќ натпреварот во Белград го заврши со пет асистенции, два скока, украдена топка и блокада за вкупниот индекс на корисност 36.

Искусен 31-годишен кошаркар многу пати оваа сезона беше избран за најдобар играч на кругот, исто така беше и МВП на јануари, а во просек бележи 12,1 поен, 5,3 скока и 2,4 асистенции по натпревар.

Најмногу поени во 21. рунда од регионалното натпреварување постигна центарот на Цибона Лука Зориќ (29), истиот играч и Престон Ноулс од Задар постигнаа остварија најмногу скокови (13), Кваме Фон од Партизан девет пати асистираше, а Бранислав Ратковиќ (Цибона) и Мислав Брзоја (Задар) имаа по четири украдени топки.