ВИУЛИЦИ, СТУД И МНОГУ СНЕГ: Силно невреме ја зафати Грција (ФОТО/ВИДЕО)

6534

Силениот ветер и снежни врнежи предизвикаа силна бура во областа околу Лариса во грчкиот регион Тесалија .

Невремето донесе сообраќајни проблеми и хаос кај јужниот сосед.

Обилните дождови предизвикаа поплави во областите на градовите Агиос Баск и Велика, кои го прекинаа сообраќајот. Во планинските предели околу Лариса се регистрирани обилни снежни врнежи, доведоа до акумулација на покривка во реоните ливади и Еласона.

Силен ветар и многу лоши временски услови предизвикаа големи проблеми по должина на грчкиот брег во областа Лариса каде на некои места патиштата се поплавени.