„Волкот од Волстрит“ финансиран со „валкани” пари?

330

Хитот на Мартин Скорсезе, филмот „Волкот од Волстрит“ се соочува со обвинувања дека бил финансиран со „валкани” пари, објави „Гардијан“.

Продуцентите на филмот „Волкот од Волстрит“ ќе мора на властите на САД да им платат 60 милиони долари. Таа сума е дел од парите уплатени на сметка на соработник на малезискиот премиер, кои, според весникот, се уплатени од инвестицискиот фонд на Малезија.

Соосновачот на продуцентската куќа Ред Гранит Пикчрс, која е и кофинансиер на филмот, е всушност посинок на Наџиб Разак, којшто, пак, е обвинуван за вмешаност во криминал.

Ред Гранит во филмот на Скорсезе вложи 100 милиони долари. Филмот е приказна за подемот и падот на бизнисменот Џордан Белфорт, кого го глуми Леонардо ди Каприо.

Продуцентската куќа негира какви било неправилности, но челниците сепак одлучиле да уплатат 60 милиони долари во следните 12 месеци.

Американските власти имаат намера поподробно да го истражат овој случај, поради сомнежите дека вкупната сума неподмирени долгови е 1,7 милијарди долари.