Голманка на Швајцарија постави рекорд во Пјонгчанг

87

Голманка на женскиот тим во хокеј на мраз на Швајцарија постави два рекорда во првиот натпревар во овогодинешниот турнир во Република Кореја. Флоренс Шелинг сега е број еден по бројот на натпревари на Олимписките игри.

При успехот со 8:0 над заедничкиот тим на двете Кореи таа ја одигра својата средба број 15. Исто 15 има и финската голманка Нура Рати која денеска беше стартерка при поразот со 1:3 од САД. Со 14 натпревари на Олимпијадата е и Русниката Ирина Гушеникова.

Шелинг исто така забележа „сува мрежа“ вчера што ја изедначува со голманката на Канада Кимберли Сен Пјер – и двете имаат по 4 натпревари без примен гол. Сен Пјер повторно може да стане единствен лидер по овој показател, ако подоцна денес „јаворовиот лист“ го порази ОАР (олимписките спортисти од Русија) без примен гол.