ДРОГА НАМЕСТО ЧОКОЛАДО: Во Еквадор запленети тон ипол кокаин

237

Еквадорската полиција на аеродромот во градот Гвајкил заплени 1,5 тони кокаин, кои биле скриени во пакети со чоколада во прав превидени за извоз во Европа.

– Овие 1.500 килограми кокаин, скриени во чоколадни производи, требаше да бидат испратени во Австрија, соопшти еквадорската полиција. 

Од почетокот на годината, властите на Еквадор запленија околку девет тони наркотици, пред се кокаин и марихуана.

Лани во Еквадор беа запленети 98 тони дрога, а во 2016 година – 110 тони.