ЗОИ 2018: Швајцарците ја освоија првата алпска тимска титула

245

Репрезентацијата на Швајцарија го освои историското прво злато во новата дисциплина на Зимските олимписки игри – алпска комбинација екипно.

Во составот на швајцарската селекција беа Денис Дајерберд, Рамон Зенозерн, Венди Холденер и Даниел Јул.

Ова е второ злато на второто злато на Швајцарија во Пјонгчанг, првото е за Мишел Гисин во алпската комбинација.

Во финалето Швајцарците ја совладаа Австрија со 3:1.

Бронзата е за Норвешка која во малото финале беше поуспешна од Франција.