Извлечени двојките за новата сезона во ракометната Супер лига

777

Новата сезона во македонската ракометна Супер лига ќе почне на 15 септември. Според договорот на клубовите првиот дел од сезоната ќе заврши на 15/16 декември.

Останува истиот систем на натпреварување, односно ќе се игра еднокружен систем со 18 кола. Потоа првите четири од регуларниот дел заедно со „Вардар“ и со Металург продолжуваат во плејофот за титуала, а другите шест ќе играат за опстанок.

Двојки за првото коло:

Пелистер – Еурофарм Работник
Пролет – Охрид
Бутел – Прилеп
Борец – Струга
Вардар јуниор – Радовиш.

Во иднина новина е што секое откажување на тимови што веќе се пријавиле за настап ќе се казни со забрана за играње од три сезони, исто како и службеното лице.