ИЗГИНАА НА ТЕРЕНОТ: Вардарки не успеаја да го допрат златото, „Ѓер“ останува на тронот (ВИДЕО)

314

ЖРК „Вардар“ не успеаја да го победат „Ѓер“ и со тоа повторно се вицешампион на Европа. По синоќешниот натпревар во Будимпешта унгарскиот тим си ја одбрани титулата Европски првак во женски ракомет.

Врдарки силно се боера за трофејот до полседната минута, но за жал среќата не беше на наша страна.

Фановите голема вина му препишуваат на судиското дуо Бонавентура за неколку спорни одлуки , особено онаа во 59. минута од натпреварот при водство од еден разлика за „Вардар“.

Без многу размислување една од сестрите Бонавентура досуди седмерец, а „Ѓер“ погоди и го израмни резултатот.

Оваа одлука можеби го чинеше „Вардар“ титула.

 

Вардарки тешко ја поднесоа загубата, со солзи во очите.