ЛОШИ УСЛОВИ НА ПАТЕКАТА: Ристевски не успеа да ја заврши трката во слалом

303

Македонскиот скијач Антонио Ристевски не успеа да финишира ниту во својот втор настап на олимпијадата, откако излета од патеката и повторно не успеја да ја заврши трката, овој пат во слалом.

Претходно Ристевски не ја заврши трката во велеслалом.

Од вкупно 106 натпреварувачи, кои ја стартуваа трката, дури 54 не успеаа да ја завршат трката. Условите на патеката беа тешки поради замрзнатата патека на одредени делови и поради ладното време со што стазата си го наплати данокот со половина нестигнати скијачи на целта.

Со денешниот настап на Ристовски заврши учеството на македонските спортисти на Олимписките игри во Пјонгчанг.

Потсетуваме, првото место му припадна на Андре Мирер од Шведска со време од 1:38.99 минути.