Мадуро ги започна „најважните“ воени вежби во историјата на Венецуела (ВИДЕО)

452

Венецуелскиот лидер Николас Мадуро ги започна, како што тој ги опиша, „најважните“ вежби во историјата, подготвувајќи се да се одбрани од каква било потенцијална инвазија, откако САД и нивните сојузници го поддржаа самопрогласениот привремен претседател Гуаидо.

Вежбите ќе траат до 15 февруари и ќе бидат најголемите воени вежби што земјата ги има одржано во својата 200-годишна историја, истакна претседателот Мадуро, кога пристигна во Форт Гуаикaипуро во државата Миранда.

„Мора да се подготвиме да го одбраниме суверенитетот, територијалниот интегритет и независноста (на Венецуела)“, нагласи избраниот шеф на државата, очигледно стравувајќи дека повиците на Вашингтон за промена на режимот и нејзиното агресивно подржување на лидерот на опозицијата Хуан Гуаидо може да ескалираат во директна воена инвазија.
Гуаидо, кој во јануари се прогласи за привремен претседател на Венецуела и веднаш доби благослов од САД и нивните сојузници во Европа и ширум Латинска Америка, не ја отфрли можноста дека ќе мора да донесе „контроверзна“ одлука и да „одобри хуманитарна“ интервенција. Администрацијата на Трамп, исто така, рече дека сите опции се на маса за Венецуелците да се ослободат од „угнетувачкиот диктатор“ Мадуро.