ОБАМА: Изолацијата на Пјонгјанг ќе го намали влијанието на САД во корејските преговори

226

Заложбите на Администрацијата во Вашингтон за изолација на Северна Кореја, само ќе продонесат за налување на влијанието на САД во преговорите за надминување на тензиите на Корејскиот Полуостров, оцени денеска поранешниот американски претседател Барак Обама.

– Изолацијата на Пјонгјанг ќе ги отежне преговорите за севернокорејската нуклеарна програма, нагласи Обама на предавање во Токио.

Според Обама, Северна Кореја и онака е изолирана земја и заложбите за нејзина дополнителна изолација само ќе го стесни просторот за притисок врз Пјонгјанг.

Обама беше поздравен со бурни аплаузи од присутните на предвањето кога истакна дека партнерствоот меѓу САД и Јапонија останува стабилно и дека Вашингтон е целосно посветен за заштита на својот јапонски сојузник.

– Северна Кореја е реална закана, потенцира Обама, додавајќи дека САД од секогаш настојувале проблемите да ги решаваат по мирен пат, со цел да се избегне загуба на човечки животи.

Предавањето на Обама во Токио беше одржано во рамки на неговата турнеја низ Азија, која е финасирана од јапонска невладина организација.