Ол-стар: Победа за „тимот Леброн“ во дуелот на тројки

2916
CHARLOTTE, NORTH CAROLINA - FEBRUARY 17: Stephen Curry #30 of the Golden State Warriors looks to pass against James Harden #13 of the Houston Rockets in the second quarter during the NBA All-Star game as part of the 2019 NBA All-Star Weekend at Spectrum Center on February 17, 2019 in Charlotte, North Carolina. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2019 NBAE (Photo by Streeter Lecka/Getty Images)

Тимот што го предводеше Леброн Џејмс славеше во Ол-стар пресметката во Шарлот со 178-164 против екипата на Јанис Адетукумбо, а Кевин Дурант кој постигна 31 поен го доби признанието за најкорисен играч. Ова е втора ваква награда за него што го прави 14. играч во историјата со најмалку два МВП трофеја во кариерата.

Екипата на Леброн со пресврт дојде до триумфот, тимот Адетокумбо водеше на полувремето со 11 поени, а во натпреварот во кој практично и немаше одбрани, немаше ниту многу атракции, ниту рекорди. Тимот на Јанис во првата четвртина го израмни рекордот за бројот на поени, 53, а постигнување беше единствено бројот на тројки. Екипата на Леброн псотигна 35 од 91 обиди, комбинирано двете екипи имаа 62 успешни од 168 обиди за три поени.

Ова е втора година во која Ол-стар викендот се игра по новиот формат во кој капитените избираат мешан состав од кандидатите кои се во почетните петорки и резервните состави. Вторпат победува тимот кој го селектира Леброн Џејмс. За него годинава се зборуваше многу со оглед дека во екипата ги одбра Дурант, Томпсон, Ленард, игрчаите чии имиња беа поврзувани со трансфер во ЛА Лејкерс, а кои налето ќе бидат слободни.

Следниот Ол-стар викенд ќе биде одржан во Чикаго.