ПОВРЕДЕНА Е: Мугуруза избори четвртфинале во Сиднеј и се откажа

181

Шпанската тенисерка Гарбине Мугуруса се пласира во четвртфиналето на турнирот во австралискиот град Сиднеј што се игра за награден фонд од 799 илјади долари, но подоцна го откажа своето учество поради проблеми со десниот бутен мускул.

Победничката од Вимблдон, на ВТА турнирот во Сиднеј настапуваше со специјална покана од организаторот. Таа денес ја победи Холанѓанката Бертенс со 6:3 и 7:6, но по дуелот изјави дека чувствува болки и се откажува, бидејќи не сака да ризикува дополнително пред почетокот на Грен слемот Австралија опен.

Така, следниот ривал на Шпанката, Дарја Гаврилова се квалификува во полуфиналето без игра.

Отвореното првенство на Австралија во Мелбурн стартува в понеделник (15 јануари).