Погба победата во полуфиналето ја посвети на децата од Тајланд

703

Францускиот фудбалер Пол Погба, победата над Белгија (1:0) во полуфиналето на Светското првенство ја посвети на децата од пештерата во тајланд.

– Оваа победа е за хероите на денот, секоја чест момчиња, толку сте силни, напиша Погба на Твитер.

 

Акцијата за спасување на 12 момчиња и нивниот печен тренер во Тајланд успешно заврши вчера. Младите фудбалери и нивниот тренер останаа заробени во пештера 18 дена, бидејќи водата која го подигна нивото го преплавија влезот.

Младите фудбалери од Тајланд добија покана од ФИФА во живо да го гледаат финалето на СП, но тие ќе остана во татковината поради следење на нивната здравствена состојба.