РУСИЈА: Се урна зграда од експлозија на плин – четворица загинати (ВИДЕО)

353

Во експлозија на плин во рускиот град Магнитогорск загинаа најмалку тројца станари, а десетици се спасени.
Рано утрово се урна станбена зграда од силна ексолозија на плин. Спасувачките екипи успеале да извлечат под урнатините десетина станари , додека најмалку тројца се мртви и над 80 се водат за исчезнати.
Во експлозијата на плин , по што се урнала зградата , се оштетни 48 станови во кои живееле 110 лица. На местото на несреќата се распоредени 196 спасувачи.