СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО ХОКЕЈ: Македонија со триумф над фаворитот Ирска

3230

Македонската репрезентација во хокеј на мраз одлично го стартуваше настапот на „Развојниот куп“ што се одржува во Германија, на кој учествуваат земјите кои немаат затворена арена за хокеј.

„Црвено-жолтите“ во првото коло за противник ја имаа Ирска, селекција што важеше за главен фаворит за првото место, но Македонија со одлична игра славеше со 9-6. Македонските хокеари ја добија првата третина со 3-2, потоа беа подобри и во вториот период (4-3), крунисувајќи ја победата со два постигнати гола во последните 20 минути игра.

Во главна улога беше Јуре Стопар со шест гола, а по еднаш меѓу стрелците се запишаа Кристијан Ташевски, Андреј Василев и Самуел Наумовски. Тренер на репрезентацијата на Македонија е Ѓорги Грчев.

Македонија и вториот натпревар го игра денеска, а за противник во 19 часот ќе ја има селекцијата на Андора.