Смолов ја прифати понудата на „Вест Хем“

317

Рускиот фудбалер се согласи да оди во „Вест Хем“, објавија англискиоте медиуми.

Според „Скај Спортс“ премиерлигашот ќе му плати 17 милиони евра на Краснодар за да го добие потписот на 27-годишниот напаѓач.

Уште во декември, тренерот на Красодар Игор Шалимов призна дека очекувал Смолов да оди во Англија и побара клубот да бара замена за него.

Смолов има постигнато 59 гола во 90 натпревари за Краснодар и 11 за руската репрезентација на 28 одиграни натпревари во дресот со националниот грб.