СОНЧЕВО И ТОПЛО: Заштитете се, УВ-индексот 9

463

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со слаб северозападен ветер.

Утринската температура ќе се движи од 10 до 19, а дневната од 28 до 36 степени.

УВ-индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје, сончево и топло. Ќе дува слаб северозападен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 17, а дневната ќе се искачи до 34 степени.

Во петок и за време на викендот во попладневните часови можна е изолирана појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува умерен повремено засилен ветер претежно од северен правец.