ТРАГЕДИЈА ВО АЛАБАМА: Најмалку 23 лица загинаа во торнадо

331

Најмалку 23 лица, меѓу кои и деца загинале во торнадо кое ја погоди американската сојузна земја Алабама. Локалните власти соопштија дека торнадото предизвикало катастрофални штети на зградите и патиштата.

Според нив, биле хоспитализирани и многу луѓе со сериозни повреди. Повеќе од 6000 домови останале без струја, додека во 16 илјади домови во соседна Џорџија имале прекини во снабдувањето со струја.

Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер ги повика граѓаните на Алабама и другите реони погодени од бурите да бидат внимателни и безбедни и им изрази сочувство на семејствата и пријателите на жртвите.