Трамп: Патриотски чин е носењето маска

73

Американскиот претседател Доналд Трамп објави на „Твитер“ своја фотографија со заштитна маска на лице и индиректно констатира дека „носењето маски е патриотски чин“.

– Сите сме обединети во напорите да го победиме кинескиот невидлив вирус и многу луѓе велат дека носењето маски при социјално дистанцирање не може да биде патриотски чин. Никој не е поголем патриот од мене, напиша Трамп на „Твитер“.