Шампионката на „Вимблдон“ елиминирана во вториот круг

409

Актуелната носителка на трофејот од „Вимблдон“, Гарбине Мугуруса го заврши своето учество во вториот круг, откако беше поразена од Белгијката Алисон Ван Витванк по 7:5, 2:6, 1:6.

Шпанката е уште една носителка кој го заврши рано својот настап. Пред Мугуруса, која беше трета носителка на турнирот во Лондон, багажот го спакуваа бр.2, 4 и 5 – Каролина Вознјацки, Слоун Стивенс и Елина Свитолина.

Од топ 5 во светот на терените на „Ол Ингланд клуб“ остана само Романката Симона Халеп, која е водачка во ранг листата и нејзиниот пат кон трофејот изгледа чист.

Во следниот круг, Ван Витванк ќе игра со Естонката Анет Контавеит, која е 27-ма во светот.

Другиот подоцнежен натпревар од вчерашниот ден кај мажите помеѓу Александар Зверев и Тејлор Фриц беше прекинат при резултат 4:6, 7:5, 7:6 (0) во корист на Американецот.