Јокиќ изедначи НБА рекорд

163

Кошаркарот на „Денвер“, Никола Јокиќ ноќеска го забележа седмиот трипл-дабл во тековната сезона и го изедначи рекордот на легендарниот Вилт Чембрлен сметајќи остварување на тројни ефекти само на центри во НБА лигата.

Јокиќ во триумфот над Сакраменто (130:104) одигра три четвртини и постигна 20 поени, 11 скока и 10 асистенции.

Денвер е на 10. место во Западната конференција со ефект 37 победи и 30 порази со шанси да напредува две позиции и да се пласира во плеј-офот, додека Сакраменто е 12. со ефект 21-46 и без изгледи да разигрува за титулата.