Saturday, December 15, 2018
ripost.news

таг: Албанија

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА: Изјаснувањето на етничката припадност на пописот да биде...

Македонското друштво „Илинден“ и огранокот за Голо Брдо го поздравуваат чекорот на албанските власти на формуларот за попис, што ќе биде спроведен во 2020...

Најголемата јахта со едра на светот закотвена во Албанија

Најголемата јахта со едра на светот „А“ (S/Y A - Sailing Yacht A) на рускиот милијардер Андреј Мељниченко е закотвена во најјужното албанско пристаниште...

Италијански полицајци на албанското крајбрежје

Првпат ова лето во главните туристички градови на албанското крајбрежје, заедно со домашните патролираат и италијански полицајци. Тие, од вчера попладне се на припомош на...

ХАН: ЕК веднаш ги почнува подготовките за скринингот

Европската комисија веднаш ги почнува подготовките за скрининг процесот за Македонија и Албанија кои добија условен датум за почнување на преговорите во средината на...

ЗАХАРИЕВА: Решението за Македонија и Албанија е огромен чекор за нивната...

Првпат по 2015 година Советот на ЕУ синоќа донесе одлуки за проширување, кои значат огромен чекор за европската перспектива на Македонија и Албанија, изјави...

КОЅИЈАС: ЕУ треба да го исполни ветувањето за Северна Македонија и...

Според нашето мислење, од моментот кога Европската комисија го постави ова лето како хоризонт за почеток на формалните преговори со Северна Македонија и Албанија,...

Холандија е за преговори на ЕУ со Македонија, a стави вето...

Парламентот на Холандија даде зелено светло за отворање на преговорите за пристапување на Македонија кон ЕУ, јави албанската телевизија Топ Канал. Пратениците,пак, гласаа против отворањето...

КИНА ЈА ЦЕНЗУРИРАШЕ ЕВРОВИЗИЈА: Претствниците на Албанија и Ирска не прикладни,...

Организаторот на Евровизија, Јуропиан Броудкастинг Јунион (ЕБУ) ги исфрли репортерите од кинеската Манго телевизија затоа што ги цензурирале настапите на ирскиот и албанскиот изведувач. https://youtu.be/VbNFep0qyck?t=2 Кинеската...

СОЛУН: Трета квадрилатерала, можност за нова средба Димитров-Коѕијас

Во Солун вечерва почнува третата квадриталерална средба на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на која високи претставници на четирите земји ќе разговараат за начините...

Рускиот патријарх Кирил во историска посета на Албанија

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил денеска ќе допатува во тридневна посета на Албанија. Поради посетата, преземени се засилени безбедносни мерки од страна на...

НАЈНОВО