Thursday, October 17, 2019
ripost.news

таг: Алексис Ципрас

Ципрас дочекан пред Влада без националната химна на нашата земја

Еден од главните пропусти што беше забележан при денешниот пречек на грчкиот премиер, Алексис Ципрас, пред Владата е тоа што не беше интонирана химната...

Ципрас во вторник доаѓа во Скопје

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас ќе ја посети земјава во вторник, 2 април. Предвидено е премиерите и делегациите на двете земји да имаат билатерални...

Ципрас вечерва во Солун, закажани протести пред хотелот каде што ќе...

„Топол пречек“ поради Договорот од Преспа му подготвуваат на грчкиот премиер граѓани од Солун, кои преку социјалните мрежи организираат протест пред хотелот каде што...

Ципрас пресреќен од договореното за промена на македонското уставно име

Пред една година можеби беше незамисливо дека ќе се постигне, но сега историскиот Договор од Преспа е факт и дава нова перспектива за регионот,...

Македонската Влада го декласифицира договорот, Грците се расправаат во Парламент

Декласифицирање на договорот со Грција од страна на македонската Влада и негово ставање на увид на јавноста, седница на врвот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, почеток...

ЦИПРАС: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

Во договорот постои решение за државјанството, а не за идентитетот, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како...

Заев и Ципрас телефонски ќе ги финишираат преговорите

Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас утрово треба да остварат уште еден телефонски разговор во рамки на процесот на...

Коѕијас вонредно на средба со Ципрас

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас вонредно и претходно непланирано се наоѓа во премиерската палата на средба со Алексис Ципрас, објавија дел од грчките...

ЗАЕВ: Чувствителна е ситуација со името, и кај нас, но и...

Мошне скоро се очекува телефонскиот разговор меѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас за потврда за досега постигнатото во преговорите...

Заев и Ципрас бараат решение, без поддршка од опозицијата

За преговорите и договорот околу името меѓу Македонија и Грција има одредени технички проблеми кои треба да се решат меѓу двете страни. Штом тие...

НАЈНОВО