Friday, March 22, 2019
ripost.news

таг: Америка

ЕУ воведе царини за американски производи

Реципрочните трговски мерки на Европската унија против најавените царини на САД врз челик и алуминиум денеска стапија во сила. Царини се воведуваат за челикот, земјоделски...

ЈАПОНИЈА: Се урна американски авион, пилотот се катапултирал

Пилотот успешно се катапултирал од американски борбен авион Ф-15, кој падна во морето, недалеку од брегот на Окинава во јужна Јапонија, јавија јапонските медиуми. Авионот...

Десет модерни имиња за девојчиња со моќно значење

Ако сакате на своето дете да му дадете оригинално име можеби токму оваа листа, која сепак повеќе се однесува за Америка, ќе ви биде...

ОВА ГО ИМА САМО ВО АМЕРИКА: Родители го тужат синот оти...

Родителите на 30-годишниот Американец Мајкл Ротондо го тужеле нивниот син оти не сакал да се пресели од куќата и да живее сам. Судските документи покажуваат...

Јапонските автомобилски компании: Надеж дека американскиот пазар ќе остане отворен

Јапонската асоцијација на производители на автомобили изрази надеж дека северноамериканските држави ќе се држат до политиката на ниски давачки и слободен пазар во трговијата...

ХРАДИНАЈ: Косовската надворешна политика ја води Америка

Косовскиот прмеиер Рамиш Харадинај изјави дека „Косово нема надворешна политика и дека припаѓа на клубот што го води Америка“. – Ние сме дел од Европа...

Американскиот Сенат го изгласа федералниот буџет

Сенатот во САД го изгласа сојузниот буџет од 1.300 милијарди долари со што се избегна ново блокирање на работата на администрацијата. Сенаторите со 65 гласови...

СЛИКАЊЕ НА ВОДА: Скопјанка создава креации со традиционалната турска техника, ебру-уметност

По препознатливите чанти од лонгплејки (плочи) и чантите од списанија кои може да ги носите и на дожд, креативката Светлана Петровиќ од Скопје повторно...

КОЈА Е ХАСПЕЛ: Новата шефица на ЦИА крие мрачно минато?

Ако Сенатот на САД го потврди изборот на Џина  Хаспел, таа ќе биде првата жена, која ќе раководи со американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА).   Torture is...

Ферги ја уништи американската химна

Чудната џез верзија на химната на Америка која ја изведе Ферги на вчерашниот Ол стар натпревар е топ тема низ медиумите.  Ретко на некого да...

НАЈНОВО