Monday, May 20, 2019
ripost.news

таг: Вартоломеј

Вартоломеј: Цариград има ексклузивно право за решавање на проблемите во православниот...

Вселенската патријаршија ја носи одговорноста да ги поставува работите во православниот свет во црковен и вообичаен поредок, бидејќи само таа ја има привилегијата да...

ТЕОДОРАКИС: Вселенскиот патријарх е решен да го реши црковното прашање со...

Вселенскиот патријарх Вартоломеј интензивно работи во позадина и е решен да го затвори прашањето со црквата на Скопје, вели лидерот на партијата Река, Ставрос...

Во Грција се отвори црковниот аспект за името

Додека двете страни се во исчекување на разговорот меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас за потврда на досега постигнатото во преговорите за името,...

Вартоломеј и Јеронимос разговарале за МПЦ-ОА

Македонскста православна црква и црковното прашање биле една од темите за кои разговарале поглаварот на Грчката православна црква архиепископот Јеронимос и Вселенскиот патријарх Вартоломеј...

НАЈНОВО