Thursday, September 19, 2019
ripost.news

таг: Грција

ПАЗЕТЕ КАКО СЕ ОДНЕСУВАТЕ ВО ГРЦИЈА: Казна од 1.500 евра за...

Драконски казни за сите кои ќе бидат со запалена цигара зад воланот низ грчките патишта. Нашиот јужен сосед ја затегнува контролата на чадот од...

Мицотакис: Ципрас и оние кои го поддржуваат Договорот од Преспа, мора...

Киријакос Мицотакис, претседателот на најголемата опозициска партија во Грција „Нова Демократија“ денеска истакна дека во текот на протестите кои вчера беа организирани во Атина,...

НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: „Пинелопи“ создава проблеми кај јужниот сосед

Поради силниот северен ветер кој во делови од Егејското Море достигнува јачина и до 8-9 Бофор, сите бродови, веќе втор ден се закотвени на...

ГРЦИЈА ГОРИ: Најмалку 50 загинати и над 150 повредени во пожари...

Најмалку 50 луѓе ги загубија животите во пожари во Грција кои од вчера беснеат во најголем дел во областа Атика. Дваесет и шест тела...

Двајца мигранти прегазени од воз во Грција

Двајца мигранти загинаа, а еден е повреден откако воз удрил во нив во североисточниот дел на Грција. - Возот на релација Александруполис - Орменио, долж...

ГРЦИЈА: Нова демократија сè уште најпопуларна партија

Главната опозициска партија во Грција има осум проценти предност пред владејачката левичарска партија, покажа најново истражување на јавното мислење објавено во „Весникот на уредниците“. Истражувањето,...

КАМЕНОС: Нема да има имплементација на договорот, никој не може да...

Коалицискиот партнер во грчката Влада, Панос Каменос, не отстапува од неговиот став, дека Македонија нема да стане членка на НАТО, а Договорот од Преспа...

Грција протерува руски дипломати

Грчката влада одлучи да протера двајца руски дипломати и да им забрани влез во Грција на други двајца, поради мешање во внатрешните работи на...

Договорот со Грција главна тема неделава, властите во двете земји оптимисти

Договорот за решавање на долгогодишниот спор за името доминираше и оваа недела кај нас и во Грција. Македонскиот премиер Зоран Заев е убеден дека...

ЗАЕВ: Убаво е претседателот да го потпише Договорот , па нека...

Со 69 гласови „за“ и еден воздржан Собранието на Република Македонија вчера повторно го изгласа Законот за ратификација на Договорот со Грција за спорот...

НАЈНОВО