Friday, February 22, 2019
ripost.news

таг: земјотрес

Нов земјотрес близу Анталија

Земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во близина на местото Кумлуџа во реонот на турскиот медитерански град Анталија. Турската...

ЗЕМЈОТРЕС ВО ИНДОНЕЗИЈА: Црниот биланс се искачи на 142 лица (ВИДЕО)

Бројот на жртвите на земјотресот кој го погоди индонезискиот остров Ломбок се искачи на 142 лица, соопшти претставник на локалните власти. Илјадници лица се евакуирани...

Антологија со 182 песни за скопскиот земјотрес по повод 55. годишнина

На 26 јули, на 55. годишнина од скопскиот земјотрес, ќе биде промовирана поетска антологија „Ден судбоносен – 26 јули 1963“ приредена од новинарите и...

Исландски научници предвидуваат земјотреси со помош на оптички кабли

Исландски научници велат дека конструирале точен и прецизен апарат за предвидуање земјотрес, кој работи со помош на кабел со оптички влакна за следење на...

Над 30 повредени во страшниот земјотрес во Иран

Земјотрес со интензитет од 5,2 степени по Рихтеровата скала го погоди денеска јужниот, планински дел на Иран, при што се повредени најмалку 31 лице....

Најмалку 39 лица повредени во земјотрес во Турција

Најмалку 39 лица се повредени во денешниот земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала, што ја погоди турската југоисточна провинција Адијаман. Турскиот министер...

Земјoтрес во реонот на Додеканезите

Земјотрес со интензитет од 4,7 степени според Рихтеровата скала е регистиран минатата ниќ во реонот на грчкиот архипелаг Додеканези, што се наоѓа во близина...

Земјотрес од 4,7 степени ја погоди централна Италија

Земјотрес со интензитет од 4,7 степени по Рихтеровата скала ја погоди денеска областа во централна Италија, која во 2016 година беше разурната од силен...

Силен земјотрес во Индонезија

Земјотрес со интензитет од 6,4 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска во близина на индонезискиот архипелаг Танимбар, соопшти Американскиот геофизички институт. Засега нема информации...

Силен земјотрес ја погоди Папуа Нова Гвинеја, над 30 загинати

Повеќе од 30 лица, од кои четири деца загинаа, а над 300 се повредени во земјотресот со интензитет од 7,6 степени според Рихтероивата скала...

НАЈНОВО