Thursday, June 4, 2020
ripost.news

таг: изложба

„НАСЛИКАНИ ДАМИ“ ВЕЧЕРВА ВО „ЛОФТ“: Уметнички костими за капење од Моника...

Младата уметница и дизајнерка Моника Блажевска, која работи под етикетата БМ дизајн, вечерва (13 мај) ќе ја има својата втора самостојна изложба и модна...

Изложба „За неа“ во Националната галерија на Македонија

Во четврток, 7 март во Националната галерија на Македонија, ќе биде поставена изложба по повод 8 март – Меѓународниот ден на жената. Поставката ќе...

„Емоции за еден град” – изложба за подобро утре

Изложбата Celebrate Life/Емоции за еден град на дизајнерот Горан Костовски – Ind.o.g. ќе биде поставена на 18 јануари 2019 година во галеријата „Акантус“ во...

Изложба на џиновски метални скулптури од Андреј Миневски

Три џиновски склуптури на скулпторот Андреј Миневски ќе бидат поставени на 15 декември во населбата Методија Андонов Ченто.  Склуптурите праисториски животни во природна големина,...

Изложба и концерт на „Скопско лето“

На „Скопско лето“ вечер ќе има изложба на Дренуша Палоши, од 20:30 часот во Културно-информативниот центар, и концерт на бугарскиот пијанист Димчо Величков, во...

„Три автори“ – изложба на фотографии на „Скопско лето“

„Три автори“ е насловена изложбата на која ќе бидат претставени фотографии направени од архитектите Мирослав Марина и Кирил Михаилов и економистката Мимоза Чолак. Изложбата...

МСУ: Мултисензорна изложба на Ирена Пејовиќ

Во Музејот на современа уметност вечер од 20:30 часот ќе биде отворена изложбата „Ти си мобилна архитектура“ на Ирена Пејовиќ. Музејот информира дека се работи...

ВО ЧЕСТ НА АЗЕДИН АЛАЈА: Изложба на Меѓународниот институт „Изет Цури“

Во Даут пашин амам вечеравечер беше отворена изложбата на креации од студентите на Меѓународниот институт за мода „Изет Цури“. На изложбата присуствуваа и министрите за...

МУЗЕЈ НА ГРАД СКОПЈЕ: „Долу на фармата“ – изложба на Данкан...

Дирекцијата за култура и уметност-Скопје во соработка со ЗГ Доминиум Културно јадро, вечер во Музеј на Град Скопје во рамки на „Скопско лето“ организира...

НАЈНОВО