Thursday, June 4, 2020
ripost.news

таг: име

Бидете вие кум на новиот ровер на НАСА

Новиот ровер на НАСА што би требало да слета на Марс во февруари, 2021 година уште нема име, па американската вселенска агенција ги повика...

Симнато името од фасадата на Владата на РМ, се чека да...

Буквите „Влада на Република Македонија“ од фасадата на зградата на Владата се симнати најверојатно во текот на ноќта за да се направи место за...

ВМРО – ДПМНЕ: Само Заев и СДСМ може да слават дека...

Македонија е завиена во црно бидејќи Зоран Заев, донесе срамна и незаконска одлука со која се брише името на државата, се менуваат идентитетот, јазикот,...

Протест во Солун против договорот со Македонија

Со мали инциденти, пред канцелариите на Независни Грци, заврши вчерашниот протест во Солун, против договорот меѓу Македонија и Грција, јавија локалните медиуми. Преку социјалните мрежи,...

НОВА ЕРА НА МИР: Западните медиуми за потпишаниот македонско-грчки договор

По речиси три децении, еден од најсложените балкански спорови е завршен на брегот на Преспанското Езеро, со потпишаниот договор меѓу Македонија и Грција, официјално...

ДОГОВОР ЗА ИМЕТО: Ќе потпишат во грчка, па ќе одат на...

Под зајакнати безбедносни мерки шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во регионот на Преспа на грчка страна...

Договорот за решавање на спорот со Грција на македонски

Достоинството, националниот, културниот и севкупниот идентитет на македонскиот народ се заштитени со договорот постигнат меѓу Република Македонија и Грција,  Со договорот, македонскиот јазик е...

ВЛАДА: Договорот за името денеска ќе биде декласифициран

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница...

ЦИПРАС: Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци

Во договорот постои решение за државјанството, а не за идентитетот, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како...

ЌЕ СЕ МЕНУВА УСТАВОТ: Ново име за севкупна употреба-Република Северна Македонија

Република Северна Македонија, ерга омнес, промена на Уставот и постепено воведување на новото име во внатрешноста на земјата, зачувување на македонскиот идентитет и македонскиот...

НАЈНОВО