Wednesday, February 26, 2020
ripost.news

таг: книга

Промоција на „Крстна коска“ од Наташа Сарџоска во МКЦ

Промоција на стихозбирката „Крстна коска“ од Наташа Сарџоска ќе се одржи вечерва со почеток во 20 часот во бифето на Младинскиот културен центар. Книгата е...

ПРОМОЦИЈА ВО СТРУМИЦА: Медиумскиот егзил на книжевноста во македонската култура од...

Во сабота, 13 јули 2019 година, со почеток во 20:00 часот, во Jazz club „ДЕПО“ во Струмица, ќе се одржи промоција на книгата од...

„КОСКЕНА“ ОД МИЈАКОВСКА : Женското писмо е кружно, телесно, флуидно; какво...

Свеж мисрис на книга, мирис на поезија, силен  „одблесок“ од отпечатените мисли, кои прскаат од чувства, на поетесата Марина Мијаковска. „Коскена“ е нејзината најнова стихозбирка...

ВТОРА КНИГА ОД АЛЕКСАНДРА ЈУРУКОВСКА: „Медиумскиот егзил на книжевноста во македонската...

Излезе од печат втората книга „Медиумскиот егзил на книжевноста во македонската култура“ на Александра Јуруковска. Промоцијата ќе се одржи на 12 април (петок) во 20...

ПОРТА МАКЕДОНИЈА: Промоција на книгата „Поштенска историја на територијата од...

Промоција на книгата „Поштенска историја на територијата на Република Македонија од 1843 до 2010 (поштенски жигови)“ од д-р Бранислав Светозаревиќ ќе се одржи денеска...

СКОПСКО ЛЕТО: Промоција на „Про музика“ и балет „Либертанго“

Дирекцијата за култура и уметност-Скопје денеска во рамки на „Скопско лето“ ќе ја промовира книгата „Про музика“ на музикологот Костадин Костадиновски, која содржи 150...

Летен саем на книгата

Летен саем на книгата од денеска до 13 јуни ќе се одржи во Скопје.   Саемот е во организација на Здружението на издавачите и книжарите на...

Промоција на „Во градината има само љубов“ – нова поетска книга...

Промоција на четвртата поетска книга од поетот Филип Димкоски, насловена „Во градината има само љубов“ ќе се одржи денеска во Домот на културата „Кочо...

НАЈНОВО