Saturday, May 26, 2018
ripost.news

таг: Македонија

Македонски традиционални производи пред европратениците во Брисел

Ѓорги Наумчевски е производителот чие вино, од македонската автохтона сорта „станушина“, се најде во кантитната на Европскиот парламент (ЕП) заедно со галичкиот кашкавал и...

ГРЦИЈА СЕ ПОЛНИ, МАКЕДОНИЈА СЕ ПРАЗНИ: Над 8.000 Македонци го поминале...

На граничниот премин „Богородица“ утрово од околу три часот е зголемена сообраќајната фреквенција, особено на туристи и патнички возила кои се упатуваат кон Грција...

МАКЕДОНИЈА НЕ ПОПУШТА: Грција бара име од пакетот на Нимиц

Македонската Влада останува на ставот дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение прифатливо за двете страни, додека официјална Атина инсистира името да се одбере...

Македонија со мерки и активности за воведување 5Г технологија (ВИДЕО)

Македонија како земја која се стреми да се приклучи во ЕУ треба полека да почне да се подготвува за воведување 5Г технологија. Работна група...

ТИМОНИЕ: Имаме доверба во Македонија дека ќе ни се приклучи во...

Ние имаме доверба во Македонија дека ќе ни се приклучи во европското семејство. Ова денеска го соопшти францускиот амбасадор во Македонија Кристијан Тимоние во...

НИКОЛАЈ НАНКОВ: До 2020 година четврти граничен премин помеѓу Бугарија и...

До крајот на 2020 година се очекува да биде готов патот кон граничниот премин „Клепало" меѓу Бугарија и Република Македонија, најави синоќа, за време...

Заев и Ципрас следната недела ќе чујат за комбинаториките за името

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас вчера во Солун разгледуваа можни комбинации за потешките прашања во преговорите за...

Американски конгресмени бараат од Столтенберг прием на Македонија во НАТО

Единаесет конгресмени, предводени од конгресменот Џим Бенкс од Индијана, испратија писмо до генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг со барање за покана за полноправно...

За три месеци поевтин роаминг за Македонците

Цените на роамингот за Македонија и за Србија ќе бидат намалени во август, а одлуката за тоа ќе биде донесена за време на бугарското...

СОЛУН: Трета квадрилатерала, можност за нова средба Димитров-Коѕијас

Во Солун вечерва почнува третата квадриталерална средба на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на која високи претставници на четирите земји ќе разговараат за начините...

НАЈНОВО