Saturday, February 24, 2018

таг: Македонија

Нацрт спогодбата во рацете на Ципрас

Нацрт спогодбата е подготвена, има околу 20 страници и се наоѓа во рацете на Алексис Ципрас, објави грчкиот информативен портал „Иефимерида“. Новинарот, повикувајќи се на...

Ципрас ќе разговара за Македонија со Меркел, Јункер, Борисов и Могерини

Со отворените прашања во грчката надворешна политика, премиерот Алексис Ципрас замина за Брисел на неформалниот состанок на лидерите на ЕУ, каде што според грчките...

Грција ја поддржa кандидатурата на Македонија за приклучување кон Јадранско-јонската иницијатива

Грчкиот заменик-министер за надворешни работи Јоргос Катругалос изјави дека грчката Влада ја поддржува кандидатурата на Македонија за приклучување во Јадранско-јонската иницијатива. Катругалос, во писмо до...

Вајгл, Кукан и Флекенштајн в недела во Македонија

Европратениците Иво Вајг, Едуард Кукан и Кнут Флекенштајн в недела ќе ја посетат Македонија во рамките на процесот Жан Моне. Овој формат на средби меѓу...

Не ставајте црвени линии, решете го спорот со името, советува Михаел...

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот им порача на Македонија и Грција да не поставуваат црвени линии и да...

МЕРКЕЛ: Спорот со името треба да се реши, притисокот врз процесот...

Спорот меѓу Македонија и Грција за името треба да биде решен, но врз процесот не се влијае позитивно, ако се врши притисок, изјави германската...

Коѕијас ги пакува куферите за Македонија

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас до крајот на неделава треба да пристигне во Македонија со цел, да ја достави нацрт-спогодбата за името. Ова...

Коѕијас и Димитров одат чекор по чекор напред за договор

Постојат точки на поклопување на мислењата, но и позитивна клима по средбата во Виена, а клуч за конечен договор останува комбинацијата од постепена примена...

ПО ДОГОВОРОТ ЗА ПРИЈАТЕЛСТВО: Цвета трговијата меѓу Македонија и Бугарија

Трговската размена меѓу Македонија и Бугарија е значително порасната по потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, оценија претседателите Ѓорге Иванов и Румен...

СЕЛА НА ДУХОВИ: До 2050 година речиси сите Македонци ќе живеат...

Кон средината на 20. век само триесет проценти од светското население живеело во метрополите, додека денес речиси 50 проценти. Обединетите нации прогнозираат дека до...

НАЈНОВО