Saturday, February 16, 2019
ripost.news

таг: Македонци

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА: Изјаснувањето на етничката припадност на пописот да биде...

Македонското друштво „Илинден“ и огранокот за Голо Брдо го поздравуваат чекорот на албанските власти на формуларот за попис, што ќе биде спроведен во 2020...

Гужва пред ГП„Богородица“: Македонците го користат продолжениот викенд за на море

На граничниот премин „Богородица“ има зголемена фреквенција на возила поради продолжениот викенд во Македонија, но не се чека подолго од десетина минути. Во изминатите 24...

МНР: Македонските државјани да ги избегнуваат местата на протестите во Грција

Министерството за надворешни работи упати предупредување до македонските државјани кои денеска планираат да патуваат во Грција да ги избегнуваат местата на одржување на најавените...

За три месеци поевтин роаминг за Македонците

Цените на роамингот за Македонија и за Србија ќе бидат намалени во август, а одлуката за тоа ќе биде донесена за време на бугарското...

Македонците најмногу гледаат вести и серии

Вестите се најатрактивната содржина за македонските граѓани на телевизија, а радиото го избираат во најголем дел за музика, покажуваат резултатите од последната анкета на...

Колку „Исламска држава“ е активна кај Македонија?

Уште еден млад човечки живот згасна на боиштата на Исламска држава во Сирија. Веста за смртта на младата девојка од Куманово одекна низ македонските...

СКОРО 24 ЧАСА ТРАЕЛА СПАСУВАЧКАТА АКЦИЈА: Извлечени телата на планинарите на...

По неколку часовната акција, конечно, извлечени се телата на двајцата планинари од Македонија од врвот Кајмакчалан, во областа Свети Илија на на планината Ниџе,...

Момче и девојка од Македонија најдени мртви на Кајмакчалан

Млад маж и жена од Македонија синоќа биле пронајдени починати на македонската страна од Кајмакчалан. Смртта ја потврдија од Министерстото за внатрешни работи. Неофицијално се...

ЗОИ 2018: Почнуваат борбите за медали, македонските олимпијци настапуваат од вторник

На Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг денеска ќе се одржат пет финални дисциплини (биатлон, крос-кантри, ски-скокови, брзо лизгање на кратки и долги патеки), и...

ДИМИТРОВ: Никој не може да го оспори правото на нашите граѓани...

Идентитетот не може да биде предмет на преговори бидејќи не е предмет на одлука, тоа е резултат на историски процес. Тоа прашање е многу поголемо...

НАЈНОВО