Wednesday, May 23, 2018
ripost.news

таг: Метју Нимиц

КОЅИЈАС: Да прифатиме еден од предлозите на Нимиц

Грција ја поддржува потребата да се прифати име од предлозите на Нимиц, вели шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во изјава за грчките дописници...

ОСТАНУВА ПРЕДЛОГОТ РЕПУБЛИКА ИЛИНДЕНСКА МАКЕДОНИЈА: Нова рунда преговори за името во...

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција во четврток и петок ќе имаат нова средба со медијаторот на Обединетите нации, Метју Нимиц, која ќе...

Димитров и Коѕијас на средба со Нимиц

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска во Сунио, во близина на Атина, ќе се сретнат со медијаторот...

НИМИЦ: Посветено трагаме по решение за името

Оценката на медијаторот Метју Нимиц по вчерашната заедничка средба со шефовите на дипломатите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас во...

Димитров и Коѕијас на средба со Нимиц во Виена

Шефовите на дипломатите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска попладне во Виена ќе имаат средба со медијаторот на Обединетите...

Најавена нова средба на Димитров и Коѕијас со Нимиц во Виена

Следната седмица, на 25 април ќе се одржи нова средба во Виена на шефовите на дипломатите на Македонија и на Грција Никола Димитров и...

Нимиц на Димитров и Коѕијас ќе им претстави правна форма со...

Правна форма, со празни места во спорните прашања, ќе им претстави медијаторот Метју Нимиц на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција,...

Димитров и Коѕијас вечерва во Виена ќе имаат работна вечера

Шефовите на македонската и на грчката дипломатија, разговорите во Виена, исто како и минатиот пат, ќе ги започнат со заедничка вечера во Виена во...

ЗАЕВ: Дај Боже да дојдеме до решение да можеме да излеземе...

Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција, истакна меѓу другото премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарски прашања при денешната посета на...

Димитров и Коѕијас со Нимиц во Виена, грчкиот нацрт-договор од четири...

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија...

НАЈНОВО