Monday, February 24, 2020
ripost.news

таг: МКЦ

Промоција на „Крстна коска“ од Наташа Сарџоска во МКЦ

Промоција на стихозбирката „Крстна коска“ од Наташа Сарџоска ќе се одржи вечерва со почеток во 20 часот во бифето на Младинскиот културен центар. Книгата е...

„Оваа зграда зборува (на)вистина“ ќе го отвори 44. издание на МОТ

Овогодинешното 44. издание на Млад Отворен Театар е закажано од 13 до 21 септември, и во девет вечери ќе гостуваат петнаесет врвни театарски продукции,...

МКЦ: Музеј на раскинати врски

Во рамките на одбележувањето на Денот на уметноста, кој МКЦ години наназад традиционално го прославува со голем хепенинг насловен како Роденден, по цели 11...

Женскиот младински хор при МКЦ го освои првото место во Романија

Женскиот младински хор го освои првото место во категоријата на еднородни хорови, на меѓународниот акапела натпревар „Varsovia Cantat“ на кој настапија голем број квалитетни...

Повик за учество на Саемот на уметност „Ин ситу“

Меѓународниот саем на уметност „Ин ситу“ (In Situ Art Fair) кој досега беше познат како „Паратисима Скопје“, го објави повикот за петтото издание кое...

МКЦ: Изложба на архитектонски проекти од меѓународни конкурси

Пет архитектонски проекти пријавени на меѓународни конкурси во Скопје, Варна и Загреб, работени во периодот меѓу 2013 и 2018 година, ќе бидат претставени на...

МКЦ: Самостојна изложба на Геновева Качуркова

Во Галеријата на Младинскиот културен центар вечер ќе биде отворена прва самостојна изложба на Геновева Качуркова. Таа долго време работи како вокал на електронската...

НАЈНОВО