Saturday, February 24, 2018

таг: Никос Коѕијас

КЛУЧНИ ДЕНОВИ ЗА ПРЕГОВОРИТЕ: Коѕијас наскоро ќе дојде во Скопје

Се интензивираат преговорите на министерство ниво за решавање на спорот за името по најавите за доаѓањето на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во...

Коѕијас ги пакува куферите за Македонија

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас до крајот на неделава треба да пристигне во Македонија со цел, да ја достави нацрт-спогодбата за името. Ова...

Коѕијас на крајот на месецов ќе ни достави писмо – нацрт...

Соседната земја, терминот Македонија, долги години го разбираше како национална, а не како географска карактеристика, сега треба да се најде географска или територијална придавка....

Димитров во Софија

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска и утре ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, кој се одржува во...

СЕ ‘РЧКААТ И СО АЛБАНЦИТЕ: Чамарија не постои, Коѕијас бара „чистење“...

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на седница на грчкиот Парламент побара Албанија да ги „прочисти“ на учебниците од „прашањето за Чамите“. Коѕијас изјави дека...

Димитров и Коѕијас ќе се сретнат и во Софија?

Грчките медиуми пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас и тоа во следните два дена во Софија.  Според државната ТВ ЕРТ,...

Димитров и Коѕијас со Нимиц во Виена, грчкиот нацрт-договор од четири...

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија...

ИНТЕНЗИВИРАЊЕ НА ПРЕГОВОРИТЕ: Димитров и Коѕијас идната недела на средба со...

Се интензивираат преговорите за проблемот што го има Грција со нашето уставно име. Македонскиот премиер Зоран Заев вчера потврди дека следната недела ќе се одржи...

КОЅИЈАС ГИ ПАКУВА КУФЕРИТЕ: Гркот ќе стапне на „Александар Велики“ кога...

По промената на името на скопскиот аеродром, грчките медиуми не ја исклучуваат можноста шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас да го посети Скопје. - Во...

КОЅИЈАС: Продолжувам со мирна совест и одговорност да преговарам за доброто...

Владите на Македонија и Грција продолжуваат со напорите за решавање на долгогодишниот спор околу името и остануваат посветени на тој процесот и покрај бурните...

НАЈНОВО