Saturday, February 16, 2019
ripost.news

таг: ОН

ДОДИК: Ако Косово влезе во ОН, истото ќе го бара и...

Доколку дојде до членство на Косово во ОН и други меѓународни институции, тој ист пат ќе го побара и Бања Лука, изјави претседателот на...

Генералното собрание на ОН избира нов претседател

Генералното собрание на ОН денеска избира нов претседател, а извесно е дека тоа ќе биде жена, четврта на чело на Светската организација за 73...

ОН: Појасот Газа е на работ на војна

Последното избувнување на насилство меѓу Израел и палестинското движење Хамас го става Појасот Газа на работ на војна, изјави пред Советот за безбедност на...

Тим на ОН за безбедност пристигна во Дума

Сирискиот амбасадор во ОН, Башар Џафари, изјави дека тим за безбедност на Обединетите Нации вчера отпатувал за Дума, пред меѓународните експерти денеска да почнат...

Нетанјаху: Суспендиран договорот со ОН за африканските бегалци

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека е суспендиран договорот со агенцијата за бегалци на ОН за преселување африкански мигранти во западни држави. Неколку часа откако...

Нови санкции на ОН кон Северна Кореја

Советот за безбедност на Обединети нации синоќа стави на црната листа 21 трговска компанија, 27 бродови и едно лице поради шверцување на нафта и...

Земјата ќе да остане без вода?

Итен повик за дејствување со цел планетата Земја да не остане без вода, упатија голем број политичари и експерти кои учествуваат на Светскиот форум...

ОН бара итна помош за загрозените во воените зони во Сирија

Обединетите Нации денеска апелираа итно да се достави помош на Сиријците, кои се наоѓаат во воените зони. - ОН во Сирија итно апелира за помош...

Финците се најсреќни луѓе!

Луѓето што живеат во Финска се најсреќни, покажа последната класификација што Обединетите нации ја прават секоја година на оваа тема. Норвешка и Данска се на...

ГУТЕРЕШ: Дискриминацијата на жените е најголемиот проблем на нашето време

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска ја оквалификува дискриминација на жените како најголемиот проблем на нашето време. - Меѓународната заедница мора да ги надмине...

НАЈНОВО