Friday, January 18, 2019
ripost.news

таг: поплави

Две години од поплавите во Скопско

Скопје денеска одбележува две години од невремето што предизвика поплави во кои загинаа 22 лица. Попладнето на 6 август 2016, скопскиот регион беше погоден од обилни...

ПОПЛАВИ ВО КИНА: Евакуирани илјадници луѓе

Обилните врнежи и бури предизвикаа хаос во Кина, а илјадници луѓе се приморани да се евакуираат, јавија кинеските државни медиуми. Многу мостови се уништени, патниот...

НАЈКРИТИЧНО ВО СЕВЕРОЗАПАДНИОТ РЕГИОН: Активирани мерките за превенција од поплави

Институциите надлежни во делот на превенција и справување со поплави од треба да спроведат активности согласно заклучоците од вчерашната седница на Управувачкиот комитет за...

БЛОКИРАНИ ПАТИШТА: Поплавата синоќа оштети неколку семејства во Гостиварско

Временските услови во изминатово деноноќие проследени со наглото топење на снегот и врнежите од дожд во гостиварскиот регион, предивикаа проблеми во некои делови од...

Свлечишта и поплави во Демир Хисар (ФОТО/ВИДЕО)

Обилните врнежи од дожд предизвикаа големи оштетувања и поплави кои зафатија повеќе населените места на територијата на општина Демир Хисар. Градоначалникот на општина Демир Хисар Марјанче...

ГОЛЕМИ ПОПЛАВИ: Земјите од регионот и помагаат на Албанија

Косово денеска испрати први спасувачки екипи во Албанија за справувањето со големите поплави, со кои се соочува земјата. По барање на Кризниот штаб на...

ПОДГОТВЕНА ЛИ Е ДРЖАВАТА ЗА ПОПЛАВИ: Дождот не престанува!

Дождот не престанува! Обилните врнежи може да донесат поплави, но дали државата е подготвена да се соочи со ваков проблем? Метеоролозите и за денеска прогнозираат...

ВОЗЕТЕ ВНИМАТЕЛНО: Поради поплавите во прекин сообраќајот на неколку патишта

Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато пo влажни коловози. Намалена видливост поради појава на магла од 50 до 100 метри има на Страцин...

ГРЦИЈА: Ново невреме со дождови и прашина од Африка, можни поплави

Метеоролозите во Грција се загрижени поради новиот бран лошо време, кој од денеска до недела ќе ја погоди земјата. Тие, исто така, предупредуваат на...

ГРЦИЈА: Пет милиони евра за настраданите во поплавите

Грчкото Министерство за економија и развој обезбеди пет милиони евра за настраданите во поплавите во државата, соопшти весникот „Та неа“.  Средствата се обезбедени од програмата...

НАЈНОВО