Saturday, August 15, 2020
ripost.news

таг: РипостМК

Обилен снег паѓа на Стража, задолжителна употреба на синџири

Поради интензивни врнежи од снег на планинскиот премин Стража се воведува задолжителна употреба на зимска опрема (синџири) за сите сите моторни возила, соопшти Диспечерскиот...

МИЦКОСКИ: Граѓаните на референдумот да постапат според сопственото убедување

Донесовме одлука секој граѓанин на референдумот да постапи според  сопственото убедување, соопшти лидерот  на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски на прес-конференција доцна вечерва по неколкучасовните состаноци...

Нов земјотрес близу Анталија

Земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во близина на местото Кумлуџа во реонот на турскиот медитерански град Анталија. Турската...

Какво време нè очекува деновиве?

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и умерен до засилен северен ветер поизразен на северот. Утринската температура ќе се...

„ТРУБИТЕ НА АПОКАЛИПСАТА“: Страшните звуци се слушаат ширум планетата (ВИДЕО)

Минатиот месец во три различни краишта на светот - над Минхен, Германија, Џорџтаун, Малeзија и во американскиот Далас, во сите три случаи ноќе, се слушнале...

Столтенберг во Скопје, па во Атина

Генералниот секретар на НАТО по средбите во Скопје заминува за Атина каде што вечерва ќе има работна вечера со грчкиот премиер Алексис Ципрас. Посетата на...

Седумнаесет години Охридски рамковен договор

Пред седумнаесет години на денешен ден е потпишан Рамковниот договор со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во Република Македонија во 2001 година. Преговорите...

НАСА ја лансираше соларната сонда „Паркер“ (ВИДЕО)

По неколку одлагања, американската Национална аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА) вчера од центарот Кејп Канаверал ја лансираше соларната сонда „Паркер“.  „Паркер“ треба да се доближи...

Две години од поплавите во Скопско

Скопје денеска одбележува две години од невремето што предизвика поплави во кои загинаа 22 лица. Попладнето на 6 август 2016, скопскиот регион беше погоден од обилни...

Кузњецова спаси четири меч топки и го освои Вашингтон

Русинката Светлана Кузњецова го освои трофејот на ВТА турнирот во американската престолнина Вашингтон, откако синоќа во финалето ја победи Дона Векиќ од Хрватска со...

НАЈНОВО