Saturday, February 16, 2019
ripost.news

таг: Себастијан Курц

КУРЦ: ЕУ ќе биде комплетна кога ќе биде интегриран и Западниот...

Решавањето на прашањето за името е голема шанса за динамика на Македонија и на целиот регион. Го поздравувам постигнатиот компромис и ги повикувам граѓаните...

Австрија е подготвена да ја заштити својата јужна граница

Владата на Австрија започна да подготвува мерки за заштита на јужната граница на земјата, се наведува во денешното заедничко соопштение на австрискиот канцелар Себастијан...

Австрија претседава со ЕУ

Австрија од утре го презема шестмесечното претседавање со ЕУ во чувствителен момент, посебно поради очекуваното завршување на договорот за Брегзит и буџетот на Унијата.  Третпат,...

АВСТРИЈА: Курц затвора седум џамии и протерува неколкумина имами

Австрискиот канцелар Себастијан Курц најави дека во рамки на капањата за борба против „политичкиот Ислам“, Австрија ќе затвори седум џамии и ќе протера неколумина имам,...

Австрија ќе забрани носење муслимански марами во градинките и училиштата

Владата на Австрија планира да забрани девојчињата од муслиманска вероисповест да носат марами во градинките и основните училишта, соопшти денеска австрискиот вицеканцелар и лидер...

„Тинк тенк“ специјално за Курц

Австрискиот канцелар Себастијан Курц формира „тинк тенк“ во својот кабинет со цел анализа, планирање, како и изработка на стратегии. Советничката за економија Антонела Меи Похтлер...

Курц прво кај Макрон, а потоа кај Меркел

Новиот австриски канцелар Себастијан Курц прво ќе отпатува во посета кај францускиот претседател Емануел Макрон, а потoa во Германија на средба со канцеларката Ангела...

КУРЦ: Помогнете им на бегалците таму од каде што доаѓаат

Новиот австриски канцелар Себастијан Курц во интервју за весникот „Билд ам Зонтаг“ повика да се запрат обидите за наметнување на квоти за раселување на...

Австрија: Курц го повика на коалициски преговори лидерот на Слободарската партија

Лидерот на конзервативната Народна партија на Австрија (ОВП), Себастијан Курц, која победи на предвремените парламентарни избори во Австрија, денеска го повика лидерот на десничарската...

НАЈНОВО