Wednesday, January 23, 2019
ripost.news

таг: Солун

Вандали оштетија споменик на жртвите на Холокаустот во Солун

Вандали го оштетиле споменикот на жртвите на холокаустот во Солунскиот универзитет Аристотел, јави „Катимерини“ . Напаѓачите со сина боја нацртале крст и други симболи на...

Ципрас вечерва во Солун, закажани протести пред хотелот каде што ќе...

„Топол пречек“ поради Договорот од Преспа му подготвуваат на грчкиот премиер граѓани од Солун, кои преку социјалните мрежи организираат протест пред хотелот каде што...

Уапсени четири лица за нападот врз солунскиот градоначалник

За нападот на градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, грчката полиција досега идентификуваше и уапси четири лица, од кои едно малолетно. Прво беа уапсени еден 20-годишен...

Националисти го претепале градоначалникот на Солун (ВИДЕО)

Градоначалникот на Солун, 75-годишниот Јанис Бутарис е хоспитализиран со тешки повреди на главата и нозете откако вчера бил нападнат од група гневни националисти, пренесуваат...

ЦЕЛ ГРАД ПОД ВОДА: Реки по улиците, поплавени возила и домови...

Силна бура со грмотевици, проследена со град, го погоди попладнево Солун, при што градската противпожарна спасувачка служба примила повеќе од 300 повици за помош.   Some...

СОЛУН: Формалниот дел на министерскиот состанок резервиран за денеска

По синоќешната работна вечера која, според грчките медиуми, поминала во топла и пријателска клима, шефовите на дипломатиите на Македонија Никола Димитров, на Грција Никос...

СОЛУН: Трета квадрилатерала, можност за нова средба Димитров-Коѕијас

Во Солун вечерва почнува третата квадриталерална средба на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на која високи претставници на четирите земји ќе разговараат за начините...

Димитров и Коѕијас утре повторно заедно на квадрилатералната средба во Солун

Контактите меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, продолжуваа утре и задутре во Солун. Двајцата министри в четврток и...

РОЧИШТЕТО ОДЛОЖЕНО: Грујевски и Бошковски остануваат во атинскиот затвор

Рочиштето на кое денеска требаше да биде разгледана жалбата на одлуката за екстрадиција на Судот во Солун за поранешниот началник во УБК Горан Грујевски...

Грујевски и Бошковски бараат азил пред Комитетот во Солун

Поранешниот началник во УБК Горан Грујевски и неговиот колега Никола Бошкоски, денеска пред Комитетот за азил во Солун ќе ги изнесат причините поради кои го бараат азилот...

НАЈНОВО