Saturday, February 24, 2018

таг: Солун

Грујевски и Бошковски бараат азил пред Комитетот во Солун

Поранешниот началник во УБК Горан Грујевски и неговиот колега Никола Бошкоски, денеска пред Комитетот за азил во Солун ќе ги изнесат причините поради кои го бараат азилот...

БУТАРИС: Аеродромот „Македонија“ може да се преименува во „Никос Галис“

Градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, изјави дека треба да се размисли за промена на името на солунскиот аеродром „Македонија“. - Не велам дека треба да...

Грчките медиуми поделени за протестот за името „Македонија“

Насекаде развиорени грчки знамиња,  илјадници Грци се собираат во центарот на плоштадот во главниот град на Грција со цел да дадат поддршка за тоа...

БУТАРИС: Сфаќањето дека Македонија е само грчка е мошне лошо

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис смета дека сфаќањето дека Македонија е само грчка и ништо повеќе од тоа е мошне лошо. Тој за грчката агенција АНА-МПА,...

ПРОТЕСТИ ВО СОЛУН: Македонија значи Грција!

Македонија да не биде вклучена во името на северниот сосед по интензивните преговори Скопје- Атина, е главното барање на протестите кои се закажани за...

„Македонија е грчка“, извикуваа припадници на „Златна зора“ кои упаднаа во...

Ултранационалистите на „Златна Зора“ вчера упаднаа во општинската зграда во Солун извикувајќи „Македонија е грчка“. Десничарската грчка партија се подготвува за големиот митинг во...

Со воз до Солун

Почнувајќи од вчера (13 јануари) на неопределено време и само за викендите, ќе биде воспоставен патничкиот железнички сообраќај меѓу Република Македонија и Република Грција,...

СОЛУНСКИТЕ СУДИИ УТРЕ ЌЕ ПРЕСЕЧАТ: Ќе бидат ли екстрадирани Грујевски...

По четири рочишта, од кои две одложени, а во кои беа сослушани двајца сведоци, Горан Грујевски и Никола Бошковски утре ќе ја слушнат одлуката...

ОПТИМИЗАМ НА СИТЕ СТРАНИ: Заев славел Нова Година во Солун за...

Чувство на оптимизам од македонска и од грчка страна за крај на проблемот што Грција го има со Македонија. Оваа 2018 година сите ја...

Заеви во новогодишна атмосфера (ФОТО)

Семејството Заеви во Солун ја дочекаа Новата 2018 година. Македонскиот премиер Зоран Заев заедно со неговата сопруга Зорица, неговиот брат Вице и снаата Славица,...

НАЈНОВО