Wednesday, May 23, 2018
ripost.news

таг: средба

Заев и Ципрас издвоиле една опција за името, следуваат консултации во...

Премиерите на Македонија и Грција на денешната средба на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија разгледале можни опции за креативни решенија за спорот...

НОВА СРЕДБА ЗАЕВ-ЦИПРАС: На чекор до решение за името?

Следната седмица, на 17 мај во Софија, ќе се сретнат македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас, како продолжение на обидите да...

СРЕДБА ДИМИТРОВ-КОЅИЈАС: Нова можност за решавање на преостанатите спорни прашања

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска повторно ќе седне на иста маса со неговиот грчки колега Никос Коѕијас, на маргините на вториот состанок...

СОЛУН: Трета квадрилатерала, можност за нова средба Димитров-Коѕијас

Во Солун вечерва почнува третата квадриталерална средба на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на која високи претставници на четирите земји ќе разговараат за начините...

ЗАЧЕСТИЈА: Најавена нова средба на Димитров и Коѕијас за оваа недела

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас, ќе имаат средба неделава во Солун. Двајцата в четврток и петок...

КОЅИЈАС: Остануваат помалку теми за решавање, но тоа се најтешките

Временската рамка и чекорите како да се имплеменира евентуалниот договор за спорот со името кој го има Грција со Република Македонија се новите моменти...

Димитров и Коѕијас во нова преговарачка рунда

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас денеска во Охрид ќе имаат средба како дел од најновата рунда преговори за надминување...

ДИМИТРОВ: Се надевам на прогрес од разговорите со Коѕијас во Охрид

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров очекува на утрешната средба со неговиот грчки колега Никос Коѕијас во Охрид да биде постигнат прогрес во решавањето...

Претставници на МЗШВ на средба со производителите на зелка и со...

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) соопшти дека континуирано ја следи состојбата со откупот на зелката и откупната цена и најави дека негови...

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Доколку има напредок во разговорите можна е нова средба...

Ако постои напредок во разговорите, не е исклучена можноста да се одржи нова средба на премиерите на Грција и Македонија, Алекис Ципрас и Зоран...

НАЈНОВО