Saturday, February 24, 2018

таг: средба

Ципрас ќе ѝ раскажува на Меркел за проблемот што го има...

Прашањето за името на Македонија ќе биде на дневниот ред на средбата на грчкиот премиер Алексис Ципрас со германската канцеларка Ангела Меркел што ќе...

Димитров и Коѕијас ќе се сретнат и во Софија?

Грчките медиуми пишуваат за нова можна средба меѓу Никола Димитров и Никос Коѕијас и тоа во следните два дена во Софија.  Според државната ТВ ЕРТ,...

Димитров и Коѕијас со Нимиц во Виена, грчкиот нацрт-договор од четири...

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија...

Турција со економска и евроатлантска поддршка за Македонија

Економска соработка, зголемување на трговската размена на една милијарда евра како и поддршка во евроатланските аспирации на Македонија е резултатот од вчерашната официјална посета...

ПОКАНА ВО ПИСМО: Ким Џонг-ун сака да се сретне со јужнокорејскиот...

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун го покани јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин во посета на Пјонгјанг, се наведува во писмото испратено од Ким, кое членови на...

Србија сака да ги „ресетира“ односите со САД

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ оствари средба во Вашингтон со американскиот државен секретар Рекс Тилерсон, што е негов прв состанок со највисокиот...

ШИЛЕГОВ ЗА ГРЧКИ „ЕТНОС“: Плановите на Груевски нѐ вратија назад

Градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов со вчерашната посета на грчката престолнина и средбата со атинскиот градоначалник Јоргос Каминис се вклучи во напорите за...

ДУПЛО „ЌЕСЕ“ ЗА МАКЕДОНИЈА: Каде ќе завршат норвешките пари?

Кралството Норвешка во наредниот период двојно ќе ја зголеми финансиската поддршка за Република Македонија, информирал норвешкиот амбасадор Арне Бјорнстад за време на средбата со...

МИЦКОСКИ: Потребен е политички дијалог за надминување на разликите

Потребен е политички дијалог за надминување на разликите во однос на клучните процеси во државата, а за негово воспоставување потребна е волја од владејачкото...

Груби-Јанакакис: Сите да превземат одговорност и да станат дел од решението...

Актуелната политичка состојба во земјата и регионот, преговорите Скопје-Атина околу спорот за името, добрососедските односи, евроатлантската интеграција. Ова се темите на средбата во македонскиот Парламент разговараа...

НАЈНОВО