Saturday, August 15, 2020
ripost.news

таг: Хрватска

„Црвено-жолтите“ вечерва во прорба против „коцкастите“

Македонската ракометна репрезентација вечерва од 18 часот во Минхен ќе го одигра и третиот натпревар на светскиот шампионат во Германија и Данска. Противник на црвено...

Наместо филмови, во Арена Пула ќе се гледа фудбал

Финалето од Мундијалот 2018 меѓу Хрватска и Франција ќе биде пренесувано во Арената во градот Пула. Градоначалникот на хрватското туристочко гратче Борис Милетиќ и...

ЗА ПРВПАТ ВО ИСТОРИЈАТА: Хрватска брилијантна во второ полувреме, оди во...

Хрватска вечерва ја победи Англија со 2:1 во полуфиналето на Светското фудбалско првенство и за првпат во својата историја стигна до финале на Мундијал. Веќе...

АНКЕТА: Каде се наоѓа Хрватска?

Во пресрет на вечерашниот полуфинален натпревар на Светското првенство во фудбал меѓу Англија и Хрватска во Москва, Би-би-си направи анкета меѓу неколкумина Англичани, кои...

СП 2018: Хрватска ја победи Русија по пенали и се пласираше...

Репрезентацијата на Хрватска се пласираше во полуфиналето на Светското првенство по победата над Русија по изведувањето на пенали (1:1 во регуларното време и 2:2...

Ѓоковиќ ќе навива за Хрватска во четвртфиналето против Русија

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ е познат како голем обожавател на фудбалот, па затоа не изненадува што ги гледа повеќето од натпреварите од Светскиот...

На повидок нов спор помеѓу Хрватска и Словенија

Во услови кога несогласувањата меѓу Хрватска и Словенија околку Пиранскиот Залив сè уште не се надминати, на повидок е нов спор меѓу двете земји...

ПО ПРИЕМОТ ВО ЕУ: Што се случува со Хрватска?

Влезот на Хрватска во Европска унија пред сè беше психолошки важно за Хрватите бидејќи сакаа да се дистанцираат од постјугословенските држави на југ и...

РАДОСТ МЕЃУ ХРВАТИТЕ: Грабар Китаровиќ во соблекувалната на фудбалерите (ВИДЕО)

Пласманот на „коцкестите“ во четвртфиналето на Светското првенство меѓу првите го честиташе претседателката на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ. Таа доцна синоќа по триумфот над Данска,...

СТРАШНО НЕВРЕМЕ ХАРА НА БАЛКАНОТ: Опасни временски услови во Белград, во...

Невреме пропратено со обилен дожд и ветер ја погоди Хрватска и ја намали температурата на воздухот за 10 степени Целзиусови. https://www.facebook.com/istramet/videos/10156093911416072/?t=1 Во Загреб утрово се измерени...

НАЈНОВО