Saturday, February 16, 2019
ripost.news

таг: Јенс Столтенберг

Столтенберг во Скопје, па во Атина

Генералниот секретар на НАТО по средбите во Скопје заминува за Атина каде што вечерва ќе има работна вечера со грчкиот премиер Алексис Ципрас. Посетата на...

Ова е процедурата за зачленување на Македонија во НАТО

По конфузијата која владееше во јавноста околу процедурата за зачленување на Македонија, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ги појасни чекорите денеска по средбата...

Прес-конференција на премиерот Заев и Столтенберг (ВО ЖИВО)

Премиерот Зоран Заев и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ќе одржат прес-конференција по денешната средба во Брисел. Средбата се одржува на десеттина дена пред...

БРИСЕЛ: Заев ќе се сретне Столтенберг

Премиерот Зоран Заев денеска во Брисел ќе се сретне со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Средбата се одржува на десеттина дена пред Самитот...

СТОЛТЕНБЕРГ: Македонија може да добие покана за НАТО на самитот на...

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се надева дека ќе може да биде испратена покана за членство на Македонија во Алијансата на самитот што...

ЈЕНС СТОЛТЕНБЕРГ: Дијалог меѓу НАТО и Русија е можен

Зајакнување на врските на НАТО со Русија е можно и треба да се бараат начини за воспоставување дијалог со неа, изјави генералниот секретар на...

Американски конгресмени бараат од Столтенберг прием на Македонија во НАТО

Единаесет конгресмени, предводени од конгресменот Џим Бенкс од Индијана, испратија писмо до генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг со барање за покана за полноправно...

Коѕијас за името утре ќе разговара и со Столтенберг

Генералниот секретарт на НАТО, Јенс Столтенберг и грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас утре ќе остварат средба во седиштето на Алијансата. Според грчките медиуми...

Столтенберг ја повика Русија да соработува за случајот во врска со...

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска ја повика Русија да соработува за случајот во врска со труењето на поранешниот руски двоен шпион Сергеј...

СТОЛТЕНБЕРГ: Покана за Македонија по заеднички договорено решение за името

НАТО ќе испрати покана на Македонија за членство во Алијансата по заеднички договореното решение за спорот за името во рамки на ОН, изјави генералниот...

НАЈНОВО