Saturday, May 26, 2018
ripost.news

таг: 2018

„Матурска парада 2018“ на плоштадот „Македонија“

Традиционалната манифестација „Матурска парада 2018“ ќе се одржи денеска на пладне на плоштадот „Македонија“. На „Матурската парада“ традиционално матурантите танцуваат квадрил. Освен во Скопје, годинава...

НЕГАТИВНИ КРИТИКИ ЗА МАКЕДОНКАТА: Кој не погреши со облеката на Евровизија...

Да се биде или не различен, и до каде треба да се оди со таа уникатност? Дузина негативни критики се собраа за тоа како...

„People”: Пинк e најубава жена за 2018 година

Магазинот “People” ја избра Пинк за најубава жена во 2018 година. Нејзините претходници беа Џулија Робертс, Никол Кидман и Кејт Хадсон, па овој избор предизвика...

Владата ќе ја промовира Програмата за вработување 2018

Министерството за труд и социјална политика, УНДП и Агенцијата за вработување денеска во Владата на Република Македонија ќе ја промовираат Програмата за вработување за...

Фестивал „Скопје креатива 2018“ од 11 до 13 мај

Урбан културниот настан „Скопје креатива 2018“ ќе се одржи од 11 до 13 мај во Младинскиот културен центар и на локации околу институцијата. Фестивалот има...

МНТ: Почнува „Танц фест“

Со танцовата претстава „Орландина“ денеска со почеток во 20 часот во Македонскиот народен театар во Скопје, свечено ќе биде отворен Танц Фест 2018 на...

Прогласување на добитникот на „Златниот венец“ за 2018 година

Управниот одбор и Дирекцијата на Струшките вечери на поезијата денеска, традиционално на Светскиот ден на поезијата 21 Март, ќе го прогласат добитникот на наградата...

ЗОИ 2018: Братен го освои златото во слоупстајл

Норвежанецот Ојстеин Братен го освои златото во акробатско скијање во дисциплината слоупстајл на Зимските олимписките игри во Пјонгчанг. Братен имаше одлична прва серија во која...

НАЈНОВО