Saturday, February 24, 2018

таг: 2018

ЗОИ 2018: Братен го освои златото во слоупстајл

Норвежанецот Ојстеин Братен го освои златото во акробатско скијање во дисциплината слоупстајл на Зимските олимписките игри во Пјонгчанг. Братен имаше одлична прва серија во која...

Дарио Колоња со трето олимписко злато

Швајцарецот Дарио Колоња ја освои олимписката титула во крос-кантри слободен стил на 15 километри долгата патека на Игрите во Пјонгчанг. На второто место се пласираше...

ЈАДА: Ова е најдобар пласман од олимпијци кои учествувале во нордиско...

Македонскиот претставник на ЗОИ во Пјонгчанг, Ставре Јада денеска го освои 99 место од вкупно 119 натпреварувачи на трката на 15 километри крос-кантри. Нордиецот утрово...

Групата „Еye Cue“ ќе ја претставува Македонија на Евровизија

„Возбудени сме и пресреќни да ви соопштиме дека оваа година ќе ја претставуваме Македонија на Евровизија“, напиша на официјалната страна на Фејсбук групата „Еye Cue“. Веста...

Младата сноубордистка Клои убедливо најдобра во халфпајп (ВИДЕО)

Американска сноубордистка Ким Клои на убедлив начин го освои златниот медал во дисциплината халфпајп со резултат 98.25 во финалето. - Знаев дека нема да бидам...

ЗОИ 2018: Американката Андерсон првата сноубордистка која го одбрани златото

Џејми Андерсон од САД го освои златниот медал во дисциплината слоупстајл (жени) на Олимпијадата во Пјонгчанг и стана првата сноубордистка која го одбрани првото...

ВЕТРОТ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Oдложен женскиот велеслалом

Велеслалом кај жените на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг што требаше да се вози ноќеска е одложен поради силен ветар. Првиот старт беше закажан во...

Голманка на Швајцарија постави рекорд во Пјонгчанг

Голманка на женскиот тим во хокеј на мраз на Швајцарија постави два рекорда во првиот натпревар во овогодинешниот турнир во Република Кореја. Флоренс...

СПЕКТАКУЛАРНО ОТВОРАЊЕ: Олимпискиот дух го обедини Корејскиот Полуостров (ФОТО/ВИДЕО)

Со спектакуларна церемонија на олимпискиот стадион во Пјонгчанг денеска беа свечено отворени 2З. Зимски олимписки игри (ЗОИ).   여왕이 돌아왔습니다 김연아!!!!!!!!! pic.twitter.com/gk5csfFndD — 설라잇🙏💜 (@megustas_ggu) February 9,...

„ПОВРЗАНИ СО СТРАСТ“: На овие Игри ќе бидат поделени најтешките медали...

Јужнокорејскиот град Пјонгчанг од денеска до 25 февруари ќе биде домаќин на 23. Зимски олимписки игри. Пјонгчанг има околу 43.000 жители и се наоѓа 126...

НАЈНОВО