Saturday, May 26, 2018
ripost.news

таг: Facebook

Најфотографираните знаменитости на главниот град на Инстаграм – Амстердам

Амстердам е можеби „најфотогеничниот“ град на светот. Доколку напишете #Amsterdam на Инстаграм ќе добиете 22,5 милиони фотографии. Ова се некои од најпопуларните Инстаграм занимливости од...

Македонски традиционални производи пред европратениците во Брисел

Ѓорги Наумчевски е производителот чие вино, од македонската автохтона сорта „станушина“, се најде во кантитната на Европскиот парламент (ЕП) заедно со галичкиот кашкавал и...

Поетесата Наташа Сарџоска на Меѓународен поетски фестивал во Берлин

Авторката Наташа Сарџоска вечер ќе настапи на Деветиот Меѓународен поетски фестивал во Берлин во Академијата за Уметности на покана од берлинската Куќа на поезијата. Таа...

Два земјотреси во Охридско-преспанскиот регион

Серија земјотреси во охридско преспанскиот регион регистрираше по полноќ Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Епицентрите на земјотресите биле на 85 километри југозападно...

Пренасочен сообраќај за Задушница

Посебни мерки за безбедно и непречено одвивање на сообраќајот во периодот од 6 до 16 часот на улиците кои водат кон гробиштата во Бутел,...

Задушница – спомен за починатите

Православните христијани денеска одбележуваат Задушница во чест на душите на мртвите, а утре Духовден.  На Задушница се посетуваат гробиштата каде што со молитва, пченица и лепче осветено...

ВРЕМЕ: Сончево и топло

Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен претежно северен ветер. Утринската температура ќе се движи од...

Димитров и Коѕијас тргнаа за Брисел, решение за спорот мора да...

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на преговорите за името во Њујорк ги бранеа националните интереси, но покажаа...

Петнаесет филмови на „Скопје синема сити“ од 6-ти до 10 јуни

Музиката и нејзиното филмско претставување е во фокусот на програмата на четвртиот фестивал „Скопје синема сити“ (ССС) чие летно издание ќе се одржува од...

„Партизан Мулти Шпед“ и „Вардар“ ќе се борат за трофејот

Кошаркарите на „Партизан Мулти Шпед“ и на „Вардар“ ќе играат во финалето на завршниот турнир во возрасната категорија до 14 години од македонскиот шампионат. Ова...

НАЈНОВО